Ponieważ wycena nieruchomości jest konieczna niemal każdorazowo przy jej sprzedaży, a także w różnych sprawach przed urzędem, w związku z ubezpieczeniami i nie tylko, wiele osób poszukuje skutecznego sposobu oraz zastanawia się nad wyglądem procesu oceny. Czy samodzielna wycena jest miarodajna? Co jest brane pod uwagę? Jak wygląda proces i dlaczego warto zaufać rzeczoznawcy?
Na wstępie należy zaznaczyć, że proces zależny jest od rodzaju nieruchomości – występują bowiem różne rodzaje. Wycenie podlegają mieszkania i domy jednorodzinne, działki – nieruchomości gruntowe, lokale użytkowe, kamienice, nieruchomości komercyjne. Poza nieruchomościami rzeczoznawca wycenia także inne przedmioty, np. całe przedsiębiorstwa.
Zależnie od typu nieruchomości należy wziąć pod uwagę lokalizację, kondygnację, parametry fizyczne i rozkład pomieszczeń, stan nieruchomości. Mając te kategorie na względzie, rzeczoznawca stosuje wybraną przez siebie i odpowiednią w danym przypadku metodę – porównawczą, dochodową, kosztową lub mieszaną. Aby wycenić nieruchomość w ten sposób, należy zatrudnić do tego rzeczoznawcę. Jednocześnie internet oferuje instrukcje i kalkulatory do samodzielnego użytku. Czy są miarodajne?
Do pewnego stopnia owszem, internetowe kalkulatory mogą bowiem dawać wstępne rozeznanie. Ich zaletą ma być względem rzeczoznawcy fakt, że są darmowe – i tu należy wskazać na dwie kwestie. Nie ma nic za darmo, a w kalkulator wpisujemy dokładne dane dotyczące naszej nieruchomości, więc oddajemy coś w zamian. Po drugie, usługi rzeczoznawcy kosztują z określonych powodów.
Nieadekwatna wycena nieruchomości może mieć poważne skutki dla właściciela. Sprzedanie jej po zaniżonej cenie to nieodwracalne straty. Dlatego rzeczoznawcy ubezpieczają się w ramach OC. Płacąc za ich usługi, gwarantujemy sobie określoną jakość i pewność, że wycena zostanie przeprowadzona profesjonalnie. Warto także sprawdzać, jakimi certyfikatami legitymuje się rzeczoznawca oraz do jakich grup i stowarzyszeń zawodowych należy.