Jak wycenić nieruchomość?

Ponieważ wycena nieruchomości jest konieczna niemal każdorazowo przy jej sprzedaży, a także w różnych sprawach przed urzędem, w związku z ubezpieczeniami i nie tylko, wiele osób poszukuje skutecznego sposobu oraz zastanawia się nad wyglądem procesu oceny. Czy samodzielna wycena jest miarodajna? Co jest brane pod uwagę? Jak wygląda proces i dlaczego warto zaufać rzeczoznawcy?

Co brać pod uwagę przy wycenie nieruchomości?

Na wstępie należy zaznaczyć, że proces zależny jest od rodzaju nieruchomości – występują bowiem różne rodzaje. Wycenie podlegają mieszkania i domy jednorodzinne, działki – nieruchomości gruntowe, lokale użytkowe, kamienice, nieruchomości komercyjne. Poza nieruchomościami rzeczoznawca wycenia także inne przedmioty, np. całe przedsiębiorstwa.

Zależnie od typu nieruchomości należy wziąć pod uwagę lokalizację, kondygnację, parametry fizyczne i rozkład pomieszczeń, stan nieruchomości. Mając te kategorie na względzie, rzeczoznawca stosuje wybraną przez siebie i odpowiednią w danym przypadku metodę – porównawczą, dochodową, kosztową lub mieszaną. Aby wycenić nieruchomość w ten sposób, należy zatrudnić do tego rzeczoznawcę. Jednocześnie internet oferuje instrukcje i kalkulatory do samodzielnego użytku. Czy są miarodajne?

Czy można samemu wycenić nieruchomość?

Do pewnego stopnia owszem, internetowe kalkulatory mogą bowiem dawać wstępne rozeznanie. Ich zaletą ma być względem rzeczoznawcy fakt, że są darmowe – i tu należy wskazać na dwie kwestie. Nie ma nic za darmo, a w kalkulator wpisujemy dokładne dane dotyczące naszej nieruchomości, więc oddajemy coś w zamian. Po drugie, usługi rzeczoznawcy kosztują z określonych powodów.

Nieadekwatna wycena nieruchomości może mieć poważne skutki dla właściciela. Sprzedanie jej po zaniżonej cenie to nieodwracalne straty. Dlatego rzeczoznawcy ubezpieczają się w ramach OC. Płacąc za ich usługi, gwarantujemy sobie określoną jakość i pewność, że wycena zostanie przeprowadzona profesjonalnie. Warto także sprawdzać, jakimi certyfikatami legitymuje się rzeczoznawca oraz do jakich grup i stowarzyszeń zawodowych należy.